21° Açık

Yılın geri kalanında cari açık gerileyecek

Ekonomi - Haziran 10, 2024 5:39 pm A A

Bugün açıklanan cari açık rakamlarını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini” bekliyoruz dedi.

Bakan Şimşek, cari açığın yıl sonunda OVP tahmini olan 34.7 milyar doların altında gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

Bakan Şimşek’in açıklaması şöyle;

“Bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık nisanda 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldi. Dış finansman girişlerindeki olumlu seyir devam etti.

Geçen yılın ilk dört ayında portföy yatırımlarında 1,5 milyar dolar net çıkış, bu yılın aynı döneminde ise 5,8 milyar dolar net giriş oldu.

Orta-uzun vadeli tahvil dahil dış borç çevirme oranları aynı dönemde bankacılık sektörü için yüzde 90’dan yüzde 158’e, banka dışı özel sektör için ise yüzde 72’den yüzde 116’ya yükseldi. Programımız kapsamında attığımız adımlarla uluslararası doğrudan yatırımlarda da artış bekliyoruz. Yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini ve yıl sonunda OVP tahmini olan 34,7 milyar doların oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz.”

 

 

Ekonomi - 5:39 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.