19° Açık

Macaristan’da hapis yatan İtalyan, AP milletvekili seçildi!

Dünya - Haziran 10, 2024 6:28 pm A A

İtalya’nın Monza kentinde yaşayan 40 yaşındaki ilkokul öğretmeni, Şubat 2023’te Budapeşte’de neo-Nazi göstericilere saldırmakla suçlandıktan sonra 15 aydır hapis yatıyordu. 

Yirmi yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalan Salis, hep masum olduğunu savundu ve sadece barışçıl gösterilere katıldığını söyledi.

Ocak ayında mahkemeye kelepçeli ve prangalı olarak getirilen Salis’in hikâyesi Avrupa çapında manşetlere taşındı.

Ilaria Salis’in tutukluluk koşullarından endişe duyan Roma, mayıs ayı sonunda Macaristan Büyükelçisini çağırdı ve sonunda Ilaria Salis’in elektronik bir kelepçeyle ev hapsine alınmasına karar verilmesini sağladı.

Ancak bundan sonra işler çok hızlı gelişti… Yeşiller ve Solcular İttifakı, Ilaria Salis’i Avrupa seçimleri için aday listesine ekledi ve dünkü seçimlerde oyların yüzde 7’sini aldı.

Avrupa Parlamentosu üyesi olarak dokunulmazlığı, Macar mahkemeleri bu karara itiraz etmediği sürece Ilaria Salis’in artık serbest kalabileceği anlamına geliyor. 

Uluslararası hukuk profesörü ve Avrupa mevzuatı uzmanı Marina Castellaneta, La Repubblica’ya yaptığı açıklamada, “Ilaria Salis AP milletvekili ilan edildiğinde, derhal hapisten çıkarılması gerekecek. Macaristan başka türlü davranamaz” dedi.

 

Dünya - 6:28 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.