34° Az bulutlu

Kıyıya vuran bu deniz canlısı, yeni keşfedilen bir tür

Dünya - Haziran 10, 2024 9:39 am A A

ABD’de 3 Haziran’da Oregon eyaletinin Seaside bölgesinde kıyıya vuran dev deniz canlısının, daha önce keşfedilen fakat nadir görülen ‘güneş balığı’ türünün farklı bir cinsi olan ‘kapüşonlu güneş balığı’ olduğu duyuruldu. 

Yetkililer yaptıkları açıklamada, “Güneş balığını duymuşsunuzdur, peki kapüşonlu güneş balığını duydunuz mu? 3 Haziran’da Oregon’un Seaside kentinin hemen kuzeyindeki sahilde 7.3 metrelik (221 cm) bir güneş balığı kıyıya vurdu. Bu balıkla ilgili haberlerin Yeni Zelanda’da yaşayan bir araştırmacı olan Mariann Nyegaard’a ulaşması uzun sürmedi. Gördüğü fotoğraflar bunun sıradan bir okyanus güneş balığı (Mola mola) değil, çok aşina olduğu farklı bir tür olan kapüşonlu güneş balığı (Mola tecta) olabileceğini gösteriyordu. Başlangıçta sadece güney yarımkürenin ılıman sularında yaşadığı düşünülen bu canlı, yakın zamanda birkaç tanesinin Kaliforniya’da ve bir tanesinin de Alaska’nın kuzeyinde kıyıya vurmasıyla araştırılmaya başlandı” dedi.

Görenler şaşkın: Kıyıya vuran bu deniz canlısı, yeni keşfedilen bir tür - Resim : 2

Yetkili ekipler, kapüşonlu güneş balığının hala sahilde olduğunu ve akbabaların sert derisini delmesinin zor olması nedeniyle haftalarca orada kalabileceğini söyledi.

 

Dünya - 9:39 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.