21° Açık

Himalayalar’da yapılan temizlikte 11 ton çöp toplandı, 4 ceset ve 1 insan iskeleti bulundu!

Dünya - Haziran 7, 2024 4:09 pm A A

Ordu ekibi, 8 bin 848 metre 86 santimetre ile dünyanın en yüksek dağı olan Everest, Lotse Dağı ve Nuptse Dağı bölgelerini kapsayan zorlu temizlik gezisinde dağcılara ait dört ceset ve bir insan iskeleti de buldu.

Ordu, 7 Nisan’da, 2024 temizlik kampanyasını duyururken, “Dağ Temizleme Kampanyasnın amacının, değişen iklim çağında güçlü Himalayalar’da, özellikle de kırılgan ve hassas yüksek irtifa bölgesinde insan kaynaklı kirliliği kontrol altında tutmak olduğunu” bildirmişti.

Nepal Genelkurmay Başkanı General Prabhu Ram Sharma, Dünya Çevre Günü olan çarşamba günü 55 günlük temizlik kampanyasının başarılı bir şekilde kapanışını kutlamak üzere düzenlenen etkinlikte yaptığı açıklamada, “Olumsuz hava ve koşullara rağmen bu kampanya sırasında yaklaşık 11 ton çöp, dört insan cesedi ve bir iskelet toplandı” dedi.

Nepal ordusu, temizlik faaliyetlerinin başlatıldığı 2019 yılından bu yana Everest Dağı zirvesi de dahil olmak üzere bu dağlık alanlardan 12 ceset ve 180 ton çöp toplandı.

Nepal ükümeti, mayıs ayında sona eren ilkbahar tırmanış mevsiminde 421 dağcıya zirveye çıkma izni verdi. Geçen yıl rekor kırılmış ve 478 dağcıya izin verilmişti. Bu sayılara Nepalli kılavuzlar dahil değil. Bu yıl, dağa 600 kişinin tırmandığı tahmin ediliyor.

Bu yıl ayrıca, sekiz dağcı öldü ya da kayboldu. Geçen yıl bu sayı 19 olmuştu.

Dünya - 4:09 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.