20° Açık

Nüfus tartışması, yapay zeka ‘işsizlik’ doğurur mu?

Sağlık - Haziran 6, 2024 8:33 am A A

Türkiye’deki doğurganlık hızı TÜİK verilerine göre en düşük seviyeye gerilerken, yeni bir tartışma da başladı. TÜİK’in yayımladığı ‘doğum istatistikleri’ raporuna göre 2001’de 2.38 olan doğurganlık oranı, 2023 yılında 1.51 seviyesine kadar düştü. Türkiye’deki yaşlı nüfus oranı ise Cumhuriyet tarihinde ilk kez yüzde 10.2 oranına ulaştı. Ortaya çıkan son tablonun ardından nüfus artış hızının yükseltilmesi için siyasilerden çağrılar gelirken, bu durum beraberinde yapay zeka ve ChatGPT ile ortaya çıkacak istihdam sorununu da gündeme taşıdı.

Türkiye’de özel sektörde kadın işçiler, doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli doğum izni kullanabiliyor. Ayrıca 6 aya kadar ücretsiz izin alma imkanı bulunuyor. Kamu sektörü çalışanı kadınlar da 16 hafta doğum izni alabiliyor.

REFAH KAYBI YAŞANABİLİR

Başlayan tartışmaların ardından çalışan kadınların doğum izni süresinin bir yıla çıkarılması fikri de siyaset arenasında konuşulmaya başlarken, Sosyolog ve Eğitimci Prof. Dr. Adnan Gümüş ise “Nüfus artışının refahtan, eğitime, iş hayatından barınmaya kadar pek çok boyutu da var. Hızlı nüfus artışı beraberinde ekonomik büyümeyi de gerektirir. Türkiye’de yıllık doğum oranı bir milyonun altına düştü. Nüfusun yaşlanması, nüfus kayıpları da ülkelerin dinamizmini kaybetmeleri anlamına gelir. Nüfus büyümesi de refah kaybına neden olabilir. Türkiye halihazırda çok genç bir nüfusa sahip” dedi.

43 milyon kişinin 32 yaşın altındaki bireylerden oluştuğunu da belirten Prof. Dr. Gümüş, “Mevcut tablo Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olduğunu ve nüfus artış politikasının oluşması gerekmediğine işaret ediyor. Artı nüfus yaratma amacı yerine mevcut nüfusu koruyacak politikalar oluşturulmalı” diye konuştu.

İSTİHDAM DÜŞEBİLİR

Yapay zeka ve ChatGPT gibi teknolojilerin ilerlemesi ile 20 yıl sonra yaşanacak olası istihdam sorunları ve genç kuşakları nelerin beklediğini sorduğumuz Teknoloji Uzmanı Tanol Türkoğlu ise şunları söyledi: “Yapay zekanın işgücüne etkisi değişiyor. Mevcut işkolları, iş yapış şekilleri bugünkü gibi kalırsa yaşlı ve genç insan işgücünde 20 sene içinde yüzde 90’lar düzeyinde düşüş yaşanır. Dünya bunu 1980’li yıllarda başlayan kişisel bilgisayar örneğinde de yaşadı. Yaşlı işgücünün çoğunluğu sistemin dışında kaldı. Genç işgücü ise bir önceki kuşağın gençlerine göre daha çok iş imkanına kavuştu.”

YENİ PARADİGMA

“Yapay zeka kendi normlarını, paradigmalarını getiriyor. O nedenle gelecek 20 sene içinde bugünkü pek çok işi yapay zeka yapıyor olacak ancak gençler, bugün var olmayan yepyeni iş imkanları ile karşılaşacak. Yaşlanan nüfus kendini çekip çeviremez hale geldikçe, bakıcı robotlar üretilecek. Her yeni kuşak daha çok bilişsel becerilere sahip olmak zorunda. Bugün dijitali bilmeyen iş bulamıyor, yarın yapay zekayı bilmeyen iş bulamayacak.”

Nüfus tartışması, yapay zeka 'işsizlik' doğurur mu? - Resim : 2 Doğurganlık hızının en yüksek olduğu iller Şanlıurfa, Şırnak ve Mardin. Doğurganlık hızının en düşük olduğu iller ise Bartın, Zonguldak, Karabük ve Kütahya olarak sıralanıyor.

EMEKLİLİK TARTIŞILMALI

Eğitim Analisti Turgay Polat da önümüzdeki 20 yıllık süreçte bir çok iş kolunun değişeceğine dikkat çekerken, “Artık diplomaların yerine beceri temelli bir eğitime geçmek ve insanların  ihtiyaç duyduğu becerilere sahip olması gerekiyor. Yapay zeka ortaya çıksa da bilgiyi kullanabilecek, yeni bilgiler üretebilecek insanlara ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

“Kentleşme ile birlikte üretim sektöründeki düşüşün global sorun olacağını da vurgulan Polat, “Dolayısıyla üretim temelli bir ekonominin artık dünyaya fayda getirmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Yaşlı nüfusun hangi oranda arttığı da çok önemli. Yaşlı nüfus artık çalışma yaşını uzatmaya başladı. Emeklilik kavramı da ciddi şekilde tartışılmalı. Emeklilik dediğimiz kavramın aslında tamamen pasif bir yaşama geçmek demek olmadığını bunun kademeli bir şekilde yapılması da önemli” dedi.

kardelen.yuksel@haberglobal.com.tr

Kaynak: Web Özel

Sağlık - 8:33 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.