27° Açık

İspanya İsrail’e açılan soykırım davasına müdahil olacak

Dünya - Haziran 6, 2024 9:06 am A A

İspanya da İsrail’in Gazze’deki saldırılarına karşı harekete geçti.

Dışişleri Bakanı Albares, İspanya’nın Güney Afrika’nın İsrail aleyhinde Uluslararası Adalet Divanı’nda açtığı soykırım davasına katılacağını söyledi.

İspanya böylece Türkiye, Şili ve Meksika’nın da müdahillik talep ettiği davaya müdahil olacak ilk Avrupa ülkesi oldu.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık 2023’te İsrail aleyhine UAD’de dava açmıştı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de Filistin devletinin tanınmasına ilişkin bu sabah yaptığı açıklamada, İspanya’nın, “Ukrayna’da olduğu gibi Filistin’de de uluslararası insan haklarına saygı ve uluslararası hukuka uygunluğu” savunduğunu belirtmişti.

“Filistin devletinin tanınması sadece, Filistin halkının meşru talebi olan tarihi bir adaletin yerine getirilmesi değildir, aynı zamanda hepimizin istediği barışın sağlanması için de bir adımdır.” ifadesini kullanan Sanchez, “İspanya, bu şekilde Filistin’i dünyada tanıyan 140’tan fazla ülkenin yanına eklenecek. Filistin’in tanınması tarihi bir karar ve tek hedefi İsrail ve Filistin arasındaki barışın sağlanmasına katkı sağlamaktır.” demişti.

Filistin devletinin tanınmasının “uygulanabilir” olması gerektiğinin altını çizen Sanchez, “Gazze ve Batı Şeria aynı Filistin yönetimi altında, aralarında bir koridorla birleşmeli ve Doğu Kudüs başkenti olmalıdır. Filistin ulusal yönetimi altında birleşmelidir.” açıklamasında bulunmuştu.

 

Dünya - 9:06 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.