27° Açık

Rus topraklarına karşı Batı silahları kullanılması fark yaratır mı?

Dünya - Haziran 2, 2024 10:19 pm A A

Düşman topraklarına yönelik bu derin saldırılar savaş hukuku çerçevesinde meşrudur. İsveç, Fransa ve ABD’ye dün Almanya da katıldı.

Şimdiye kadar bu silahların tedariki sadece Ukrayna topraklarında kullanılmaları koşuluna bağlıydı. Moskova’nın uyarılarına rağmen Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Kırım’ın yanı sıra Moskova’nın Rusya’nın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü iki ayrılıkçı bölge olan Luhansk ve Donetsk’i de vurdu.

Bu karar, Rus güçlerinin cephe hattı boyunca saldırıya geçtiği bir dönemde alındı. Birkaç haftadır Rusya’nın güneyinden başlatılan bir taarruz Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Harkov’a doğru ilerlemeye çalışıyor. 

Cephede Kuzey Kore yapımı füze parçalarının bulunduğu iddiaları da bu kararı hızlandırmak için bir bahane olarak kullanılmış olabilir.

Askerî uzmanlar, Storm Shadow ve Scalp füzelerinin yanı sıra Himars’tan ateşlenen GMLRS roketleri sabit hedeflere karşı kullanılacağını belirtiyor.

Aynı kaynaklara göre, Ukraynalılar destek, topçu ve uçaksavar sistemlerine ve komuta noktalarına öncelik verecek. Elektronik harp sistemleri ve radarlar da yüksek değerli hedefler olacaktır. Ancak saldırıların sayısı, “füzelerin ve dağıtım sistemlerinin sayısı” ile sınırlı olacaktır.

Rus Su-34 ya da Su-35 uçakları da gökyüzünde Ukrayna kuvvetlerinin uçaksavar sistemlerinin başlıca hedefi haline gelebilir. Bu avcı-bombardıman uçakları 70 kilometre menzile sahip KAB ve FAB süzülme bombaları atmaktadır. Hatırı sayılır güçleri, Ukraynalı savunucuların sığındığı binaları ve diğer beton yapıları kelimenin tam anlamıyla yerle bir eder.

Ancak Beyaz Saray, ATACMS balistik füzelerinin kullanımını veto etti. Rus nükleer doktrini, nükleer olup olmadığını belirtmeksizin, “Rusya topraklarına ya da müttefiklerine balistik füze fırlatılması” durumunda misilleme yapma hakkını saklı tutuyor.

Gözlemcilere göre, Kiev’i destekleyen ülkeler, bu Rus doktrinini dikkate alıyor. Riskler oldukça iyi kontrol altında ve kimse nükleer bir tırmanma istemiyor. Aynı kaynaklara göre, birkaç gün önce Ukraynalıların anti-nükleer savunma sisteminin bir parçası olan bir Rus radarını imha etmesinin de durum üzerinde etkisi olmuş olabilir.

“Ruslar askeri açıdan daha fazla ne yapabilir?”

Avrupa ülkelerine karşı daha şiddetli eylemlerde bulunabilirler ama bu ters etki yaratma ihtimali var. Rusya’nın Ukrayna’yı destekleyen ülkelere yönelik operasyonlarına ilk bakış olarak, 24 Mayıs’ta Rus sınır muhafızları Estonya ile Rusya arasındaki sınırı belirleyen Narva nehrindeki şamandıraları kaldırdığına dikkat çekmek gerekir.

 

Dünya - 10:19 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.