21° Açık

Reisi’nin helikopterini buldu, Pentagon’dan Akıncı övgüsü!

Dünya - Mayıs 30, 2024 6:27 am A A

Türkiye’nin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve üst düzey diğer yetkililerin hayatını kaybettiği helikopter kazasında görevlendirdiği Bayraktar Akıncı SİHA’sının manevra kabiliyeti, hızı ve çektiği görüntüler Pentagon’da dikkatli şekilde analiz edilirken, SİHA’nın özelliklerinden övgüyle bahsedildi. Uluslararası medyada yer alan iddialara göre Pentagon da İran’ın kurtarma operasyonu için Türkiye’den yardım istediğini onaylıyor.

Akıncı SİHA’sının İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopterini bulması ABD Savunma Bakanlığı yetkililerince analiz edildi.

EKSİKLİK ORTAYA ÇIKTI

ABD merkezli uluslararası savunma yayın organı Breaking Defense’de “Türk dronu Reisi kaza krizinde İran’ın İHA kabiliyeti hakkında hangi gerçeği ortaya çıkarıyor” başlıklı bir analiz yazısına yer verildi. Yazıda “İran’ın böylesine büyük bir olay içerisinde Türk yardımına dayanması Tahran’ın kendi hava gücü kabiliyeti hakkındaki potansiyel eksikliklerini de ortaya çıkarmakta” ifadesine yer verildi. Yayın organının paylaştığı en çarpıcı bilgi ise ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkililerinin tüm kazayı ve Bayraktar’ın misyon boyunca sergilediği performansı büyük bir dikkatle masaya yatırıp analiz etmiş olmaları.

İRAN YARDIM İSTEDİ

Yayın organının Pentagon’dan elde ettiği bilgiler ve ABD’li askeri havacılık uzmanlarının yorumuna dayandırdığı analiz yazısına göre İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopterinin düşmesinden birkaç saat sonra İran, Türkiye’nin yardımını istedi. Yardımın gerekçesi ise kazanın gerçekleştiği bölgenin yoğun sis altında kalmış olması. Çağrının ardından Türkiye termal ve gece görüşü kabiliyetine sahip Akıncı SİHA’sını havalandırdı ve hızla kaza yapan helikopterin yerini belirledi. Helikopterin yeri Akıncı’nın helikopterden gelen “ısı kaynağına ulaşması sayesinde” bulundu.

TAHRAN GERÇEĞİ SAKLIYOR

İranlı yetkililer operasyon sonrasında Türkiye’nin SİHA’sının kaza yerini tespit etmediğini iddia etseler de Pentagon yetkililerine göre bu tamamen Tahran’ın kendi hava kabiliyetindeki ciddi eksiklikleri küresel basından saklamak için sığınılan bir bahaneden ibaret. Pentagon yetkililerine göre İran “NATO’nun standartlarının altında kaldığını kabul etmek istemiyor.”

Reisi'nin helikopterini buldu, Pentagon'dan Akıncı övgüsü! - Resim : 2 Pentagon yetkilileri Türkiye’yi “İHA ve SİHA süper gücü” olarak değerlendiriyorlar.

ABD’NİN GÖZÜ İRAN’DA

Akıncı’nın İbrahim Reisi için gerçekleştirdiği misyon ayrıca Pentagon yetkililerinde “İran’ın İHA ve SİHA’larının gece görüş ve termal görüntülemede ciddi eksiklikleri olduğu” şüphesi uyandırmış durumda. Pentagon uzmanları ayrıca İran’ın kendi İHA ve SİHA’larındaki gerçek zamanlı bilgi işleme kabiliyetinin de zayıf olduğu fikrine sahipler. İran’ın kendi teknik kabiliyetiyle 12 saat boyunca kaza yerini tespit edememiş olması da Pentagon planlamacılarının gözünden kaçmayan detaylar arasında.

TÜRKİYE SİHA SÜPER GÜCÜ

Elde edilen bilgilere göre Pentagon yetkilileri Reisi operasyonunda ayrıca Akıncı’nın kabiliyetine de odaklandılar. Akıncı’nın gerçek zamanlı kritik bir operasyonda ve zorlu coğrafi şartlar altında gösterdiği performans ABD Savunma Bakanlığı’nda “sofistike, teknolojik olarak gelişmiş ve doğru zamanlamalı” şeklinde yorumlanıyor. ABD’li askeri analizcilere göre bölgede Akıncı’nın kabiliyetlerine denk SİHA’ya sahip bir ülke bulunmuyor. Pentagon’daki analizciler Türkiye’yi “İHA ve SİHA süper gücü” olarak değerlendiriyorlar.

emre.ozturk@haberglobal.com.tr

 

Kaynak: Web Özel

Dünya - 6:27 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.